Verem a fejemet a falba, hogy mennyi idióta embert szart az anyja a világra!

Ajj istenem, hogy mennyi tudatlan ember van. Igen pontosan, én csak rajzolok és festek, és majd kiülök a Nagytemplom elé, és portrékat fogok pingálni ezer ftért. Ja persze…

Na lássuk csak mit is csinál ma egy grafikus: A grafikus olyan vizuális és rajzi kultúrával rendelkező szakember, aki a grafika különböző szakterületein önálló véleményalkotásra, esztétikai és szakmai feladatok igényes megoldására alkalmas.
Tervvázlatokat készít és azok variációit, majd kivitelezi a munkát, figyelembe véve a mai korra jellemző piaci igényeket, a megrendelők által támasztott követelményeket, illetve a kivitelezés szervezésének szakmai kritériumait.
Munkája során a számítógépes grafikai programok ismeretét és idegen nyelv tudását felhasználja.
Széleskörű művészeti és művészettörténeti ismeretekkel rendelkezik, melyek képessé teszik alkotói feladatok megoldására.
Az alkalmazott és művészi grafika területén egyéni szemléletű, kifejező képi eszközök használatára törekszik.
Tudása alapján alkalmas tanulmányai folytatására a különböző művészeti főiskolákon, egyetemeken.
Az alkalmazott grafika szakra olyan jelentkezőket várunk, akiket kreatív alkotó egyéniség jellemez, egyaránt nyitottak a hagyományos grafikai és illusztrációs kifejezőeszközök és a legmodernebb digitális képalkotási formák iránt. A képzés során nagy hangsúlyt fektetünk a kortárs vizuális kultúra és kommunikáció legfontosabb kérdéseire, mind elméleti, mind gyakorlati síkon.
A rajzi alapokra épülő modulrendszerű képzés során, a tanulók megismerik a hagyományos képgrafikai eljárásokat is (rézkarc, linómetszet, litográfia, szitanyomás), hogy az itt megszerzett tudást ötvözzék a korszerű grafikai tervezés legfontosabb technikáival, az előkészítéstől a kivitelezésig.
A jól felszerelt digitális grafika műhelyben, kis csoportokban (10 fő) sajátíthatják el a tervezőmunka során leggyakrabban használt grafikai programokat (Adobe CS4 – Photoshop, Illustrator, InDesign, Acrobat) Apple Machintosh és PC környezetben. Az önállóságot és rendszeres intenzív munkát igénylő kreatív feladatokon keresztül bemutatjuk a digitális képfeldolgozás ill. képmanipuláció, a grafikai tervezés, a kiadványszerkesztés, a tipográfia, a nyomdai előkészítés legfontosabb feladatait, amelyekből a második év végére reprezentatív portfolió készül.
Célunk, hogy olyan szakembereket képezzünk, akik jó eséllyel képezhetik magukat tovább valamelyik művészeti egyetemen (Magyar Képzőművészeti Egyetemen, Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen, Pécsi Egyetem művészeti kara) illetve megkezdhetik önálló grafikusi munkájukat vagy elhelyezkedhetnek grafikai stúdiókban, folyóiratoknál, könyvkiadóknál, mint DTP-s munkatárs, illusztrátor vagy kreatív munkatárs.

Nem értem ezen mit nem lehet felfogni? Design, arculat, plakátok, szórólapok, kiadványok, könyvszerkesztés, illusztráció. NYOMTATOTT és SOKSZOROSÍTHATÓ grafika. Mindenhol ott van, az utcán a kedvenc kajáldádban, csak észre kellene venni. Szörnyű egyes emberek mennyire tudatlanok.

A fa már jól megy...

Az egyik másik nagy kedvenc rajztechnikám a tus lett. Annak ellenére, hogy nagyon nehéz vele bánni, és tisztán dolgozni, nagyon szép és látványos eredményt kapunk. Az tetszik benne, hogy nincs megkötés, olyan technikát használhatsz, ami neked a legszimpatikusabb. Nagyon szép kontúros, hangulatos képeket kaphatunk csak azzal, hogy a különböző mintákat rajzolunk. Legyen ez sok kis x, vonal, kör, vagy pont. Ezek sűrűsége és ritkasága adja a teljes képet. Amikor megszárad a tus (jobb minőségű) picit domború lesz, így dimenziót ad az alkotásnak, tehát élőben még izgalmasabb tud lenni. De nagyon bosszantó, ha már egy majdnem kész képbe sikerült belepacázni, ezért jó minőségű tollhegy is szükséges hozzá. Legjobban fát szeretek tussal rajzolni, íme, egy kisebb próbálkozás.

Tervezek egy nagyobb képet is, sokkal részletesebbet, A4től egy picit, nagyobbat.

( Első kép: A5-ös méret, második kép: 7 x 9cm)


Rajzolj, rajzolj, rajzoooolj!

Az órarendemben talán csak egy olyan nagyobb óraszámú tantárgy van, ami a halálom. Ez pedig a rajz és festés. Sosem jártam rajtagozatos iskolába, utoljára középiskolában rajzolgattunk órának éppen nem nevezhető valamin 45 percben. Így most elég nagy kihagyással kellett újra nekiesnem az üres papírnak, ráadásul olyan eszközökkel, mint a szén, amit még sosem használtam.

A legnagyobb gyengém ez, nem csak, hogy nincs hozzá önbizalmam, hiszen a csoportban mindenkinek van ilyen irányú előképzettsége. Bajok vannak még a koncentráló képességemmel, 6 óra hosszát rajzolunk egyfolytában, ami nekem elég megterhelő. A csendélettel csak csak boldogulok, itthon gyakorlok is, de most egy egészen új részhez értünk: portrék.

Hál isten, hogy beteg voltam a héten, mert ilyet tényleg soha nem csináltam, szegény tanáromat meg nem akarom szomorítani, hogy nekem kb. mindent az alapoktól kellene tanítania.

Tessék egy kis rajzórai intermezzo.

(B2-es Ingres-papír, szénnel)


" Sétál a Hold a háztetőn, és zsinóron húzza maga után a szívem..."

Heti 6 órában szerencsénk van nem csak a digitális grafikával is megismerkedni, hanem a hagyományosabb, ha kimondodaztaszóhogygrafika mindenki erre gondol: könyv illusztráció, sokszorosítható grafika, képgrafika. Litográfia, hidegtű, rézkarc, linómetszet, szitanyomás, és ezek végtelenszámú variációja.

Haladunk szépen előre a tantervben bár engedjétek meg nekem, hogy az időbeliséget elhagyva, most egy legutóbbi linómetszetemet mutassam meg. Mint a cím is mutatja, ezt egy Quimby dalszöveg ihlette, a metszés bő egy napot vett igénybe A4-es méretben (betudható még amatőrségemnek is). A lenyomat pedig a Kölcsey Központban készült az Alföldi Nyomda egyik ritkaságszámba illő antik présgépén.

Endzsoj!

Bettikével a Nagyerdőn

Múlthéten (melynek eredményeként sikerült is lebetegednem) kimentünk Bettikével a szabadba fotózgatni. Közös kooperáció, közös koncepció, közös ötletek, így egy cseppet sem sajnálom, hogy nem én álltam a fényképezőm mögött. Őszies képek, és bár nem látszik, rettentő hideg volt. Brrr…Íme néhány kép.

(Make: Nikon D 3000)

Újra itt!

Egyelőre marad ez a sablon, a váltás oka, pedig az, hogy visszatérek, hiszen mit ad isten, pont ma javasolta a grafika tanárom János, hogy archiváljuk munkáinkat, főleg internetes formában, hiszen így sokkal nagyobb közönség felé tudunk nyitni, és akár még munka is lehet belőle. El is gondolkoztam rajta, de megerősíteni egyik volt kollegám, Donpepe…őő akarom mondani Pepi erősített meg. Nem baj, égi jel volt, köszönöm!

A sablon kicsit üresnek unalmasnak tűnhet, de semmiképpen sem akartam túlzsúfolni az oldat, hiszen a tartalom fogja színesíteni.

A régebbi bejegyzések maradnak, sőt mi több egyik volt bejegyzésemet felül is bírálnám.

Nos mivel nap, mint nap kapcsolatban vagyok egyik nagy álmommal a Mac gépekkel, inkább a pokolba kívánnám. Felgyújtanám és elásnám jó mélyre. Egy átok az a gép, az oprendszerről már nem is beszélve, egyszerűen bonyolult, bonyolult rajta az összes grafikai program, és minden egyéb. Digitális grafika tanárom szerint, csak szokás kérdése, de én inkább távol tartom magam az Almától.

Az elmúlt 2 hónap során már készültek digitálisan átalakított nagyobb projektjeink, bár ezek poszter méretben mutatnak jól mintsem az LCD képernyőn, de ígérem, hogy ezekről is közzé fogok tenni képeket, hiszen akit érdekel a Photoshop, nagyon sok trükköt el tud lesni az elkészült munkáim kapcsán.

A bejegyzések szövegtartalma nem lesz túl sok, nem is a körítésre akarom helyezni a hangsúlyt, beszéljenek önmagukért az alkotásaim. Jó nézelődést!